בונות עתיד משותף – נשים מובילות לשלום וביטחון 

תכנית משותפת של מדרשת אדם עם תנועת נשים עושות שלום, וארגון איתך معك (מעכי).

אלבום תמונות | הזמנה להצטרף לפרויקט חדש

תכנית חדשה המתקיימת בשותפות של שלושה ארגונים: איתך معك (מעכי) – משפטניות לצדק חברתי; תנועת נשים עושות שלום; ומדרשת אדם. התכנית החלה בינואר 2016 ותיושם במהלך שנתיים וחצי, במימון האיחוד האירופי.

התכנית מתבססת על החלטת האו”ם 1325 (שהתקבלה בשנת 2000) המדגישה  את החשיבות של השתתפות נשים במוקדי קבלת החלטות לקידום פתרון סכסוכים. מחקרים ודוגמאות מהעולם מלמדים כי השתתפות של נשים במו”מ לפתרון סכסוכים במוקדי עימות הובילה לסיכויים גדולים יותר להשגת הסדרים יציבים. החלטה 1325 הינה רלוונטית למציאות הישראלית לאור הסכסוך הישראלי-פלסטיני המתמשך. כאזרחיות, כשותפות בעולם העבודה, כנשים, אימהות  ובנות זוג, אנו מושפעות מכך באופן יומיומי בכל תחומי החיים, אך בה בעת מודרות ממרחבי ההשפעה על הניסיונות להביאו לידי פתרון. אנו נעדרות מהדיון הציבורי בנושא השלום ללא הבדל דת, גזע, מגדר, השקפת עולם או שייכות מפלגתית פוליטית.

מטרת התכנית היא להכשיר חמש מאות נשים ממגוון גילאים, תרבויות, עדות ומוצא אתני ולאומי לעשייה פוליטית, חברתית וקהילתית. המוקד הוא בתרגול התבוננות מגדרית על הסכסוך ובניסיון לבחון מהו הקול הייחודי לנשים בהקשר זה. נשים המסיימות את סמינר ההכשרה מתחייבות לסייע בהכפלת ההשפעה שלתכנית זו, על ידי הובלת שלושה פרויקטים מקדמי שלום במרחבי החיים הציבוריים.

התכנית מיושמת במחזורים של 50-60 נשים בכל פעם. תחילה הן משתתפות בסמינר הכשרה בנושא. בהכשרה הן מקבלות ידע על הסכסוך בישראל, על החלטה 1325 וההשפעה של נשים על מו”מ לשלום בעולם, וכן כלים שיסייעו להן להמשיך בפעולה לקידום השלום. הלמידה משלבת פעילות סדנאית-חווייתית והרצאות עיוניות ממומחיות בתחום. בשלב השני הנשים המסיימות את הסמינר מחוייבות לקיים שלושה פרויקטים לבחירתן – שמטרתם הובלת שינוי בשיח הציבורי. כדי להוציא לפועל את הפרויקטים הן מקבלות ליווי וסיוע מצוות התכנית (הצפי הוא של למעלה מ-1,000 פרויקטים עד סוף התכנית).

על הארגונים השותפים לפרויקט:

עמותת איתך  مَعَكِ (מעכי)  – משפטניות למען צדק חברתי מקדמת זכויות נשים ופועלת להשמעת קולן של נשים ממגוון קבוצות האוכלוסיה בזירה המשפטית והציבורית.

מדרשת אדם – ארגון חינוכי ארצי הפועל למען קידום הדמוקרטיה והשלום, ולביסוס תפיסת עולם המכבדת את זכויות האדם והאזרח.

תנועת נשים עושות שלום הוקמה בזמן צוק איתן בקיץ 2014 במטרה להוביל להסכם מדיני.

יישום התכנית:

שנת הפעילות הראשונה הסתיימה, במהלכה התקיימו חמישה סמינרים בהן השתתפו 259 נשים, אשר סיימו את ההכשרה של השלב הראשון של התכנית (בשנה השנייה תשתתפנה 250 נשים נוספות). רבות מהמשתתפות התחילו כבר את השלב השני של  יישום פרויקטים ופעילויות ציבוריות וקהילתיות שהן יזמו.

הסמינר הראשון בתכנית התקיים במאי 2016 במרכז ציפורי ביער ירושלים. השתתפו 49 נשים;

סמינר שני התקיים ביוני 2016 התקיים הסמינר השני, בבית ברל. השתתפו 50 נשים; סמינר שלישי התקיים ביולי 2016, בבית ברל והשתתפו 56 נשים; סמינר רביעי התקיים בנובמבר 2016 במרכז ציפורי ביער ירושלים. השתתפו 56 משתתפות; סמינר חמישי התקיים בדצמבר 2016 בבית יציב בבאר שבע והשתתפו בו 48 נשים.

בכל אחד מהסמינרים השתתפו נשים יהודיות וערביות, דתיות, מסורתיות וחילוניות, ילידות הארץ וכאילו שהגיעו אליה – מארה”ב, מהקהילה האתיופיות, יוצאות חבר העמים לשעבר, צעירות ומבוגרות – מנעד מגוון ומרתק של נשים, בהנחיית ובארגון צוות מקצועי של נשים אליהן התווספו מרצות חיצוניות.

רבות מהמשתתפות התחילו כבר ביישום פרויקטים ופעילויות ציבוריות וקהילתיות. לדוגמה, חלקן יזם הרצאות בקהילות מהן באות, חלקן פונה לכל ארגוני הפעילות האקטיביסטית פמיניסטית בארץ לשים את נושא קידום ביטחונן של נשים במרחב הציבורי כמטרה מוצהרת של ההתארגנות (ערביות ומיעוטים אחרים בפרט), חלקן מתראיין לאמצעי התקשורת בנושא, חלקן הגיע לכנסת למפגש עם ח”כיות ממפלגות שונות ועם הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי ועוד ועוד.

הנושאים בתכנית הכשרת הנשים :

הנושאים מועברים בדרכים שונות ומגוונות: הרצאות, סדנאות, סרטים, משחקי חברתיים ועוד.

 1. ידע על הסכסוך ומקורותיו/ נרטיב נשי ונרטיב גברי:
 • רקע על הסכסוך הישראלי פלסטיני ותולדותיו.
 • מידע על הצעות השלום שהובאו על ידי מדינות ערב ונדחו על ידי מדינת ישראל.
 • היכרות עם הצעות הפתרון לסכסוך.
 • חסמים רגשיים, חברתיים, פוליטיים מגדריים וכלכליים בדרך לפתרון.
 1. שלום ושוויון בין המינים:
 • היכרות עם תרומתן של נשים לפתרון סכסוכים במדינות אחרות.
 • היכרות עם תרומת הנשים להסכמי השלום שנחתמו בין ישראל לירדן ולמצרים.
 • היכרות עם תרומת הנשים לארגוני החברה האזרחית הפועלת לקידום השלום.
 • החלטת האו”ם 1325, משמעותה והישגיה.
 1. מיומנויות הנחיה לקבוצות הנשים הנפגשות:
 • מיומנויות שיח לא אלים בקבוצות הנפגשות.
 • מיומנויות שיתוף שווה בין פרטים ובין תת קבוצות בדיאלוג המתקיים בקבוצה.
 • התאמת מתודת הפעילות לקבוצה הנפגשת. (שיחה, סרטים, סיפור, אחר)
 • מודעות ליחסי הכוח בין הקבוצות הקיימות בקבוצה.
 • מיומנויות יסוד לפתרון סכסוכים .
 1. אקטיביזם נשי לקידום השלום:
 • שימוש בכלים ובמוסדות הדמוקרטיים הפורמליים לקידום פעילות נשים. (וועדות הכנסת, שימוש בחוקים קיימים לקידום השלום, 1325, שימוש בפריימריז, בבחירות ועוד) .
 • איתור מרחבי פעולה פוליטית של נשים שאינם מצויים בהגדרות הגבריות הקיימות כמרחבים פוליטיים. (יילמדו המרחבים עצמם ותילמד הדרך לאתר אותם).
 1. הכשרה בפעילות במדיה חברתית
 • הכרה בסיסית עם מפת התקשורת בישראל – תקשורת “רגילה” וניו מדיה והשימוש בהם לקידום מו”מ לשלום ( כיצד מעלים פוסטים עם יכולות “ויראליות” ועוד)
 • כיצד לנהל קבוצות/דפי פייסבוק/אינסטגרם/טוויטר – בצורה אפקטיבית.
 • כיצד להשתמש ברשתות החברתיות כדי להשפיע על מקבלי ההחלטות באופן ישיר.
 1. סדנה מעשית לניהול שיח בין עמדות קונפליקטואליות
 • התמודדות עם התנגדויות בקבוצות שיח על הסכסוך ונגזרותיו.
 • התמודדות עם חסמים פסיכולוגיים בהנחיית קבוצה .