פעילות ארצית/אזורית


תקשורת ערוץ לישוב הסכסוך:

“כדי ליישב סכסוכים, לא מספיק לחנך רק פוליטיקאים וארגונים הומניטריים – צריך גם את התקשורת, כי היא זו שמשפיעה על דעת הקהל”. (יוהאן גלטונג)

“תקשורת – ערוץ ליישוב הסכסוך” היא תכנית משותפת של מדרשת אדם והטלוויזיה החברתית העוסקת בתחום “עיתונות שלום  Peace journalism “. מטרתה להשפיע ולשנות את השיח והסיקור בתקשורת כדי שיקדמו תהליכי הידברות ושלום ויתמודדו עם תהליכים מסלימי סכסוך בעיתונות הקיימת. התכנית כוללת הכשרה תיאורטית ומעשית ומיועדת לעוסקים ועוסקות בתקשורת על כל גווניה בישראל – יהודים וערבים. היא תיושם במהלך שלוש שנים – החל משנת 2018 ועד 2020, במימון האיחוד האירופי EU. במסגרתה ישתתפו כ-180 אנשי ונשות תקשורת, סטודנטים ופעילים חברתיים בתחום (כ-60 משתתפות ומשתתפים בכל שנה).

מבנה התכנית:

למידה עיונית ומעשית במסגרת שישה ימי סמינר מלאים המתקיימים בשלושה סופי שבוע. בסמינרים יתקיימו הרצאות במליאה, סדנאות בקבוצות ויינתנו כלים לעבודה בשטח.

הפקת כתבות (פרקטיקה) – המשתתפים/ות נדרשים להפיק כתבה, המשקפת את הלמידה, בפורמט לבחירתם/ן (וידאו, טקסט או אודיו) בליווי מקצועי של צוות הטלוויזיה החברתית.

יישום התכנית בשנה הראשונה – 2018

במהלך שנת 2018 השתתפו במחזור הראשון 57 אנשי ונשות תקשורת מתחומי המדיה השונים שעבדו בשלוש קבוצות הנחייה. בכל קבוצה הנחו שני מנחים יהודי/ה וערבי/ה בעלי רקע בתקשורת, סוציולוגיה, מגדר וקולנוע.

הסמינר הראשון התמקד בנושאים: היכרות עם מאפייני “עיתונות שלום”, כפי שהם מופיעים בספרות המקצועית ובמרחב האקדמי בתחום. בסדנאות עסקו באיתור המידע והידע של מרכיבי עיתונות שלום והמחלוקות אודותיהם, הנגשת מידע היסטורי, פוליטי ומגדרי על הסכסוך הישראלי פלסטיני – הנרטיבים הקיימים ומהי הדרך בה יש להציג אותם ב”עיתונות שלום”. הפתרונות הקיימים לסכסוך וכיצד יש להציגם בתקשורת. טעימות מהסמינר הראשון בקישור כאן:

הסמינר השני עסק גם בצד העיוני וגם בצד המעשי. הלמידה בהרצאות ובסדנאות התמקדה בנושא הדרת קבוצות בתקשורת – נשים בהקשר להחלטה 1325 ויישומה בישראל; הדרת המזרחיים. בצד המעשי, הוצגו דוגמאות לכתבות שנעשו בנושא תקשורת שלום וניתנו כלים להכנת הכתבות כולל התארגנות של המשתתפים/ות להכנתן בזוגות.

הסמינר השלישי והאחרון התקיים באוקטובר 2018 בנווה שלום. הלמידה התמקדה בנושא “חופש הביטוי בתקשורת” וכן עסק בהדרת החברה הבדואית מהתקשורת. בצד המעשי – המשתתפים עבדו בקבוצות לגיבוש והכנת הכתבות שלהן/ם להצגה ולדיון. המשתתפים והמשתתפות המשיכו גם לאחר הסמינר האחרון בהפקת הכתבות שלהם. לצפייה בכתבות המשתתפים בקישור כאן:


קידום מנהיגות פוליטית נשית בקהילה הבדואית

מדרשת אדם ועמותת נסיכת המדבר, עמותת נשים בדואיות מקומיות, חברו יחד לקדם מעורבות והשתתפות נשים בדואיות בפוליטיקה המקומית ובמוקדי קבלת ההחלטות בקהילה. מטרת התכנית הינה לעודד השתתפות של נשים בדואיות בתהליך הבחירות לרשויות המקומיות והמועצות האזוריות שיתקיימו באוקטובר 2018.

בתכנית משתתפות 60 נשים בדואיות מכל היישובים והרשויות המקומיות בקהילה הבדואית בנגב, אשר תהוונה את קאדר הנשים המובילות.A3 rollup

בשלב הראשון של התכנית הן מקבלות הכשרה שתסייע להן להעמיק את הבנתן בפוליטיקה המקומית, לפתח את יכולות המנהיגות שלהן ותעניק להן כלים שיסייעו להן בהתמודדות על מקום ריאלי בבחירות לרשויות המקומיות.

בשלב השני, כל משתתפת תארגן ותקיים שתי פעילויות ציבוריות שמטרתן להוביל לשינוי של השיח וליצור תמיכה בהשתתפות נשים כמועמדות בבחירות לרשויות המקומיות. כמו כן להבהיר כי כל אחת מהנשים צריכה להחליט באופן עצמאי למי להעניק את תמיכתה בבחירות.

התכנית מתקיימת במימון MEPI  ((U.S Middle East Partnership Initiative – ובהתאם לתקנות MEPI, צוות התכנית אינו רשאי להמליץ על הצטרפות או לפעול לקידום רשימה מסוימת בבחירות לרשויות המקומיות.

MEPI-logoAmerat_logo


חידת החברה האזרחית

תוכנית המכוונת לבניית תשתית של פעולה אזרחית דמוקרטית ככלי לשינוי חיובי בחברה—כלכלי, חברתי ופוליטי. התכנית מכשירה פעילים צעירים ישראלים ופלסטינים ומקנה להם כלים מקצועיים לפיתוח, הובלה ויישום של פרויקטים משותפים חוצי-גבולות ו/או פרויקטים בקהילותיהם, המבוססים על עקרונות הדמוקרטיה והשלום ועל יצירת שפה אזרחית חדשנית לניהול פרויקטים. למידע נוסף…


פלקט-ברוכות-הבאות-WPP

נשים בפוליטיקה בשביל השלום

עוסקת בהעצמת והכשרת נשים למנהיגות פוליטית וחברתית. התוכנית מכוונת ליצירת קבוצת נשים צעירות ישראליות ופלסטיניות המחוייבות לשלום, אשר יפעלו לשינוי משמעותי ובר-קיימא במעמדן של נשים בפוליטיקה בכלל ובמשא ומתן לשלום בפרט, ויהוו תשתית לדור הבא של מנהיגות פוליטיות משפיעות באזור. למידע נוסף…


building_future_thumbבונות עתיד משותף – נשים מובילות לשלום וביטחון

תכנית משותפת של שלושה ארגונים: איתך معك (מעכי) – משפטניות לצדק חברתי; תנועת נשים עושות שלום; ומדרשת אדם. התכנית עסקה בעידוד נשים לקחת חלק בתהליכי קבלת החלטות בנושאי שלום ובטחון ברוח החלטת האו”ם 1325 (שהתקבלה באו”ם בשנת 2000 ואומצה על ידי מדינת ישראל). התכנית החלה בינואר 2016 ויושמה במהלך שנתיים וחצי, עד יולי 2018, במימון האיחוד האירופי EU.

מטרת התכנית היתה הכשרת חמש מאות נשים ממגוון גילאים, תרבויות, עדות ומוצא אתני ולאומי לעשייה פוליטית, חברתית וקהילתית. נשים המסיימות את סמינר ההכשרה מתחייבות לסייע בהכפלת ההשפעה שלתכנית זו, על ידי הובלת שלושה פרויקטים מקדמי שלום במרחבי החיים הציבוריים.

מדרשת אדם היתה אחראית על הכשרת הנשים לאקטיביזם פוליטי במסגרת סמינרים שהתמקדו בלימוד ותרגול התבוננות מגדרית על הסכסוך ובניסיון לבחון מהו הקול הייחודי לנשים בהקשר זה. 507 נשים הוכשרו בעשרה סמינרים בני יומיים כל אחד, בכל סמינר השתתפו 50-60 נשים. הנושאים שנלמדו בסמינרים: מתן ידע על הסכסוך הישראלי פלסטיני ועל הפתרונות השונים המוצעים לו במרחב הפוליטי הישראלי. היכרות עם הנרטיב הפלסטיני והישראלי של תולדות הסכסוך. היכרות עם החלטה 1325 בהקשר הכללי ובהקשר הישראלי. עיבוד הידע הקיים על הסכסוך לראייה מגדרית. יישום הידע הנשי החדש שנוצר לפעילות חברתית פוליטית במרחבי השפעה בהן נשים פעילות, ויצירת חיבורים בין הנשים לפעילויות משותפות. בכל סמינר התקיימו הרצאות במליאה בנושאים הנ”ל, והתקיימה פעילות סדנאית בקבוצות המונות כ-20 משתתפות. הסדנאות עסקו בעיבוד, המשגה, העלאת מודעות ודיון, מחד; מאידך, התמקדו ביצירת תהליך המפגיש את המשתתפות עם עמדותיהן ועמדות חברותיהן במטרה להציג את הסוגיות העומדת על הפרק ברמת המורכבות הראויה להן, וכן לאפשר למשתתפות להכיר ולהוקיר את מגוון הדעות שבאו לביטוי על ידי מגוון הקבוצות שיוצגו בסמינר. דגש מיוחד הושם בהן על פיתוח עמדות נשיות מקוריות בכל סוגיה וסוגיה.

גיוס המשתתפות נעשה על ידי תנועת נשים עושות שלום, אשר הציבה כיעד להגיע למגוון רחב ביותר של משתתפות מהחברה הישראלית. ואכן, המשימה הושגה, המשתתפות היו ייצוג רב גילאי, רב תרבותי וממרחבים גיאוגרפיים שונים – מבוגרות וצעירות, דתיות וחילוניות, יהודיות וערביות, תושבות פריפריה ומרכז, ערים, מושבים וקיבוצים.

ליווי הפעילויות והמיזמים של המשתתפות  במרחבי החיים הציבוריים נעשה על ידי “איתך מעכי”. כמו כן, האירוע הציבורי המסיים את התכנית אורגן והובל על ידי ארגון “איתך מעכי”. לצפייה באירוע כאן

 למידע נוסף…