נפתחה ההרשמה למחזור 2019!

להדפסה 

“כדי ליישב סכסוכים, לא מספיק לחנך רק פוליטיקאים וארגונים הומניטריים – צריך גם את התקשורת, כי היא זו שמשפיעה על דעת הקהל”. (יוהאן גלטונג)

מדרשת אדם והטלוויזיה החברתית מזמינות אתכם/ן להשתתף בתכנית ייחודית ומאתגרת המשלבת למידה עיונית והתנסות מעשית בתחום תקשורת מקדמת שלום “Peace Journalism “.

התכנית מיועדת לעוסקים ועוסקות במדיה התקשורתית על כל גווניה, לאנשי ונשות תקשורת בתחילת דרכים, סטודנטים ופעילים חברתיים המתעניינים בתחום – אזרחי מדינת ישראל, יהודים וערבים.

בנובמבר 2018 סיים המחזור הראשון את התכנית במלואה וההרשמה למחזור השני בשנת 2019 נפתחה.

מה כוללת התכנית?

 • למידה במסגרת שלושה סמינרים בסופי שבוע (6 ימים מלאים). בסמינרים יתקיימו הרצאות במליאה, סדנאות בקבוצות ויינתנו כלים לעבודה בשטח. הסוגיות והנושאים המרכזיים יעסקו בעיתונות שלום בהקשר המקומי ובהקשר של סיקור סכסוכים שונים בעולם; הנרטיבים השונים ומקומם בסיקור העיתונאי, קבוצות מודרות מהתקשורת, חופש הביטוי, העיתונות המסורתית מול המדיה החדשה, אחריות עיתונאית, אתיקה מקצועית ועוד.
 • פרקטיקה – המשתתפים/ות יפיקו כתבה בפורמט לבחירתם/ן (וידאו, טקסט או אודיו) בליווי מקצועי של צוות הטלוויזיה החברתית.
 • התכנית תתנהל בעברית בליווי ובהנחיית צוות יהודי וערבי.

תנאי הרשמה וקבלה:

 • ראיון היכרות אישית למטרת תיאום ציפיות ובחינת התאמה לתכנית; הראיונות ייערכו במספר מוקדים בארץ – באר שבע, תל אביב, ירושלים וחיפה.
 • התחייבות להשתתפות בשלושת הסמינרים ובעמידה במטלת הסיום שכוללת הפקת כתבה מחוץ לזמני הסמינרים. (צפי השקעה במטלה כ-30 שעות בממוצע בזמן גמיש).
 • דמי ההשתתפות בתוכנית 300 ₪ (ניתן להגיש בקשה להנחה בדמי ההשתתפות).

הסמינרים בשנת 2019 יתקיימו בבית ברל במועדים: 

5-6 באפריל 2019 |14-15 ביוני 2019 | 20-21 בספטמבר 2019

(לינה ואירוח מלא בסמינרים, הסעות מנקודות איסוף מרכזיות)

 להגשת מועמדות אנא מלאו את הטופס בקישור: טופס הגשת מועמדות

לפרטים ולשאלות פנו במייל לכתובת: Mediaproject.mict@gmail.com


צוות התכנית:

ד”ר אוקי מרושק-קלארמן ­– מנהלת אקדמית של מדרשת אדם וממייסדיה

לאה טוביאס – מנהלת עמותת מדרשת אדם

אהוד שם טוב – עורך ראשי ומייסד הטלוויזיה החברתית

חן פטר –  מנכ”לית, הטלוויזיה החברתית

סאבר ראבי – מנהל תכניות ופרויקטים, מדרשת אדם

יולנדה גרינהוט – מנהלת פרויקטים ופרסומים, מדרשת אדם

מנחי התכנית:

ערין הווארי – דוקטורנטית בתוכנית ללימודי מגדר באוניברסיטת בן-גוריון. חוקרת במרכז מדה אל-כרמל בחיפה, עורכת את כתב העת ג’דל ומנחה בפרויקט לשוויון מגדרי של מרכז אדוה.

ליאור אלפנט – דוקטורנטית במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון. ממקימות פורום הקולנועניות ויוצרות הטלוויזיה בישראל וכיום עומדת בראשו, ומנכ”לית שותפה של עמותת נשים בתמונה, מבקרת קולנוע וממקימות ומנהלות המיזם התקשורתי “פוליטיקלי קוראת”.

עזריקם עמרם – דוקטורנט במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון, היה עיתונאי במחלקת החדשות של ערוץ 2, פעיל ומעורב חברתית במסגרות דיאלוג בין יהודים לערבים.

עלי ואקד – מנהל ערוץ i24News בערבית, עבד שנים רבות כעיתונאי באתר  ynet תסריטאי הסרט “בית לחם”, מנחה במכון מרחבים לקידום אזרחות משותפת.

תוייבה מג’דוב – דוקטורנטית במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת תל אביב, היתה חברה בפורום לחשיבה אזורית של מכון מולד.

יפתח אשכנזי – סופר ומבקר ספרות בעיתון הארץ, במעריב ובכתבי עת ספרותיים. דוקטורנט במחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן גוריון.

סוגיות ונושאים מרכזיים בתכנית:

 1. מהי עיתונות שלום? – מהי הביקורת על התחום ומהן החלופות המוצעות. היכרות עם “עיתונות רגישה לסכסוכים” ו”עיתונות פותרת סכסוכים”. (conflict sensitive journalism)
 2. יחסה של עיתונות שלום לריבוי נרטיבים מהם הנרטיבים הקיימים לסכסוך הישראלי פלסטיני ומהי הדרך בה יש להציג אותם ב”עיתונות שלום”.
 3. יחסה של עיתונות שלום לפתרונות המוצעים לסכסוך הישראלי פלסטיני מהם הפתרונות הקיימים לסכסוך וכיצד יש להציגם בתקשורת?
 4. קבוצות מודרות מהתקשורת מקומן במשא ומתן לשלום ובקבלת החלטות בנושאי שלום וביטחון, רצוי ומצוי – המשתתפים ילמדו על הדרת קבוצות לא הגמוניות מתהליכים של קבלת החלטות בנושאי שלום וביטחון, על הדרתן מכלי התקשורת השונים, על משמעות ההדרה של קבוצות אלו מהתקשורת באופן כללי ובמקרים ספציפיים. (הדרת נשים מהתקשורת בנושאי שלום וביטחון (החלטה 1325), הדרת מזרחיים, חרדים ועוד).
 5. חופש ביטוי, צנזורה ממוסדת וצנזורה עצמית בדיון התקשורתי על שלום ובטחון ובתיעוד מצב המלחמהילמדו מושגי יסוד הקשורים בחופש הביטוי ובהסתה, ייבחנו מנגנוני הצנזורה הגלויים והסמויים בסקירת מצבי מלחמה ופעילות להשגת שלום ושוויון, ייבחנו מנגנוני הצנזורה העצמית של הכותבים.
 6. עיצוב תפיסת התפקיד של “עיתונאי שלום” אנו מקווים שהדיונים בנושאים הנ”ל יסייעו למשתתפים לגבש לעצמם תפיסת תפקיד בתחום של עיתונאות שלום ולבחון את המפריד והמחבר בין תפקיד העיתונאי/ת לבין תפקיד האזרח/ית הפועלים להשגת שלום.
 7. פרקטיקה – המשתתפים/ות יפיקו כתבות, תוך שימוש בכלים ובידע שלמדו בסמינרים. לצורך הכנה והפקת הכתבה, יקבלו ליווי מקצועי של צוות הטלוויזיה החברתית ואמצעים לביצועה. הפקות אלו יכולות להיעשות לבד או בזוגות מחוץ לזמני הסמינרים.

footer