נפתחה ההרשמה למחזור 2019!

להדפסת קול קורא לשנת 2019

 

“כדי ליישב סכסוכים, לא מספיק לחנך רק פוליטיקאים וארגונים הומניטריים – צריך גם את התקשורת, כי היא זו שמשפיעה על דעת הקהל”. (יוהאן גלטונג)

תקשורת – ערוץ ליישוב הסכסוך היא תכנית משותפת של מדרשת אדם והטלוויזיה החברתית  בתחום תקשורת מקדמת שלום “Peace Journalism“. מטרתה להשפיע ולשנות את השיח והסיקור בתקשורת כדי שיקדמו תהליכי הידברות ושלום ויתמודדו עם תהליכים מסלימי סכסוך בעיתונות הקיימת. התכנית מיועדת לאנשי ונשות תקשורת מתחומי המדיה השונים, לסטודנטים ולפעילים חברתיים – יהודים וערבים. התכנית מתקיימת במהלך שלוש שנים (2020-2018) במימון האיחוד האירופי EU. בכל שנה משתתפים ומשתתפות בתכנית כ-60 איש/אשה

במחזור 2018 השתתפו עשרות אנשי ונשות תקשורת;

 

מה בתכנית?

 • למידה עיונית ומעשית במסגרת סמינרים בשלושה סופי שבוע הכוללים – הרצאות מומחים, סדנאות בקבוצות קטנות ללמידה משותפת והקניית כלים לעבודה עיתונאית בשטח. נושאים מרכזיים: עיתונות שלום בהקשר המקומי ובהקשר של סיקור סכסוכים שונים בעולם; הנרטיבים השונים של הקונפליקט ומקומם בסיקור העיתונאי, קבוצות מודרות מהתקשורת ותרומתן לשיח שלום, חופש הביטוי, העיתונות המסורתית מול המדיה החדשה, התבוננות משווה בין אתיקה עיתונאית בכלל ואתיקה של עיתונות שלום במיוחד.
 • הפקת כתבות (פרקטיקה) – המשתתפים/ות יפיקו כתבה בפורמט לבחירתם/ן (וידאו, טקסט או אודיו) בליווי מקצועי של צוות הטלוויזיה החברתית. צפייה בכתבות משתתפי מחזור 2018 כאן
 • התכנית תתנהל בעברית בליווי ובהנחיית צוות יהודי וערבי.

תנאי הרשמה וקבלה:

 • ראיון אישי (ראיונות יתקיימו: בירושלים, תל אביב, חיפה ובאר שבע).
 • התחייבות להשתתפות בשלושת הסמינרים והפקת כתבה מחוץ לזמני הסמינרים. (צפי השקעה במטלה כ-30 שעות בממוצע בזמן גמיש).
 • השתתפות בתכנית כרוכה בתשלום דמי הרשמה בסך 300 ₪ בלבד.

הסמינרים בשנת 2019 יתקיימו במועדים: 

3-4 במאי – נווה שלום |14-15 ביוני – בית ברל | 20-21 בספטמבר – מרכז ציפורי, ירושלים

(לינה ואירוח מלא בסמינרים, הסעות מנקודות איסוף מרכזיות)

 להגשת מועמדות אנא מלאו את הטופס בקישור: טופס הגשת מועמדות

לפרטים ולשאלות פנו במייל לכתובת: Mediaproject.mict@gmail.com


סוגיות ונושאים מרכזיים בתכנית:

 1. מהי עיתונות שלום? – מהי הביקורת על התחום ומהן החלופות המוצעות. היכרות עם “עיתונות רגישה לסכסוכים” ו”עיתונות פותרת סכסוכים”. (conflict sensitive journalism)
 2. יחסה של עיתונות שלום לריבוי נרטיבים מהם הנרטיבים הקיימים לסכסוך הישראלי פלסטיני ומהי הדרך בה יש להציג אותם ב”עיתונות שלום”.
 3. יחסה של עיתונות שלום לפתרונות המוצעים לסכסוך הישראלי פלסטיני מהם הפתרונות הקיימים לסכסוך וכיצד יש להציגם בתקשורת?
 4. קבוצות מודרות מהתקשורת מקומן במשא ומתן לשלום ובקבלת החלטות בנושאי שלום וביטחון, רצוי ומצוי – הדרת קבוצות לא הגמוניות מתהליכים של קבלת החלטות בנושאי שלום וביטחון, מכלי התקשורת השונים ומשמעות ההדרה של קבוצות אלו. הדרת נשים (בהקשר להחלטה 1325), הדרת מזרחיים, ערבים, חרדים, ועוד).
 5. חופש ביטוי, צנזורה ממוסדת וצנזורה עצמית בדיון התקשורתי על שלום ובטחון ובתיעוד מצב המלחמהמושגי יסוד הקשורים בחופש הביטוי ובהסתה, מנגנוני הצנזורה הגלויים והסמויים בסקירת מצבי מלחמה ופעילות להשגת שלום ושוויון, ייבחנו מנגנוני הצנזורה העצמית של הכותבים.
 6. עיצוב תפיסת התפקיד של “עיתונאי שלום” בירור אישי לגבי תפיסת תפקיד בתחום של עיתונאות שלום ובחינת המפריד והמחבר בין תפקיד העיתונאי/ת לבין תפקיד האזרח/ית הפועלים להשגת שלום.
 7. הפקת כתבות של המשתתפים והמשתתפות – הפקת כתבות על פי עקרונות עיתונות שלום תוך שימוש בכלים ובידע שלמדו בסמינרים. לצורך הכנה והפקת הכתבה, יקבלו ליווי מקצועי של צוות הטלוויזיה החברתית ואמצעים לביצועה. הפקות אלו יכולות להיעשות לבד או בזוגות מחוץ לזמני הסמינרים.

צוות התכנית:

ד”ר אוקי מרושק-קלארמן ­– מנהלת אקדמית של מדרשת אדם וממייסדיה

לאה טוביאס – מנהלת עמותת מדרשת אדם

אהוד שם טוב – עורך ראשי ומייסד הטלוויזיה החברתית

חן פטר –  מנכ”לית, הטלוויזיה החברתית

סאבר ראבי – מנהל תכניות ופרויקטים, מדרשת אדם

יולנדה גרינהוט – מנהלת פרויקטים ופרסומים, מדרשת אדם

מנחי התכנית:

ערין הווארי – דוקטורנטית בתוכנית ללימודי מגדר באוניברסיטת בן-גוריון. חוקרת במרכז מדה אל-כרמל בחיפה, עורכת את כתב העת ג’דל ומנחה בפרויקט לשוויון מגדרי של מרכז אדוה.

ליאור אלפנט – דוקטורנטית במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון. ממקימות פורום הקולנועניות ויוצרות הטלוויזיה בישראל וכיום עומדת בראשו, ומנכ”לית שותפה של עמותת נשים בתמונה, מבקרת קולנוע וממקימות ומנהלות המיזם התקשורתי “פוליטיקלי קוראת”.

עזריקם עמרם – דוקטורנט במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון, היה עיתונאי במחלקת החדשות של ערוץ 2, פעיל ומעורב חברתית במסגרות דיאלוג בין יהודים לערבים.

עלי ואקד – מנהל ערוץ i24News בערבית, עבד שנים רבות כעיתונאי באתר  ynet תסריטאי הסרט “בית לחם”, מנחה במכון מרחבים לקידום אזרחות משותפת.

תוייבה מג’דוב – דוקטורנטית במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת תל אביב, היתה חברה בפורום לחשיבה אזורית של מכון מולד.

יפתח אשכנזי – סופר ומבקר ספרות בעיתון הארץ, במעריב ובכתבי עת ספרותיים. דוקטורנט במחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן גוריון.