מהי בכלל דמוקרטיה? ואיך זה קשור לחיי היום-יום שלנו?

כל פרק של הפודקסט מוקדש להבהרת עקרון דמוקרטי אחד ומשמעותו המעשית לחיינו. לכל אחד מהפרקים מצורף מערך פעילות חוויתי להתנסות בנושא המתאים לבני ובנות נוער ומבוגרים/מבוגרות.

להאזנה:

הכשרה בתוכנית: מוצעות השתלמויות הכשרה, קצרות וממושכות, להיכרות עם התוכנית והמתודות ליישומן בכיתה או בכל מסגרת פעילות קבוצתית אחרת (2-3 שעות בזום; יום עיון של 4-5 שעות; השתלמות רחבה של 20-30 שעות)

למידע ופרטים, פנו אלינו: info@adaminstitute.org.il

פרק 1 עקרונות היסוד הדמוקרטיים, חשיבותם ביחד וכל אחד לחוד.

הפרק מתאר מפגש של קבוצת צעירים וצעירות הנדרשים לקבל החלטה משותפת. הם מגלים שעל מנת לפעול יחד, עליהם להסכים קודם כל על עקרונות היסוד המשותפים לחייהם. דרך תיאור המקרה אנו מבהירות את ההבדלים בין השיטה הדמוקרטית לשיטה שאיננה כזו; את עקרונות היסוד הדמוקרטיים וחשיבותם; וכיצד ניתן ליישם עקרונות אלו באופן מעשי בחיי היומיום. (12:07 דקות).​

פרק 2 – המשמעויות השונות של מושג השוויון במשטר ובאורח החיים הדמוקרטי.

אנו מתחילות מההנחה של שוויון ערך כל בני האדם, ושואלות כיצד לתרגם עיקרון זה בפועל בחיי החברה. בפרק נלמד על סוגים שונים של שוויון, שוויון הזדמנויות, שוויון בתוצאות, שוויון בפני החוק, שוויון זכויות שוויון ועוד. נראה שלכל סוג שוויון יש פרשנות ויישומים שונים בחברה דמוקרטית, ושהמושג אינו חד-משמעי. עם זאת, שאיפה לשוויון עומדת בליבה של הדמוקרטיה. (11:22 דקות).

פרק 3 – הפרדת רשויות וביזור סמכויות; מדוע יש לשמור עליהם בדמוקרטיה?

בפרק זה נשוחח עם פרופ’ קרמניצר ונבהיר מהן הרשויות הקיימות במשטר הדמוקרטי (המחוקקת, השופטת והמבצעת), ומה טיב הקשר ביניהן המבטיח בצורה המיטבית את תפקודו. פרופ’ קרמניצר מסביר על חשיבות ביזור הסמכויות להגנה על חירויות האזרח מפני עריצות השלטון, נותן דוגמאות על עקרון הפרדת הרשויות בישראל ובמשטרים דמוקרטיים אחרים ומצבים שבהם העיקרון הופר. ובסוף, מועלות המלצות מעשיות לחיזוק ביזור הסמכויות.
פרופ’ מדרכי (מוטה) קרמניצר, פרופסור אמריטוס למשפטים באוניברסיטה העברית ועמית בכיר במכון הישראלי לדמוקרטיה. (כ-15 דקות).

יועלה בקרוב

פרק 5 – מה בין חופש הביטוי בעיתונות לבין הסתה?

בפרק זה אנו מארחות את העיתונאית ענת סרגוסטי, האחראית על תחום האתיקה במועצת העיתונות, לשיחה מעמיקה על חופש העיתונות וחשיבותו לחוסנה של חברה דמוקרטית. היא תשתף בתובנותיה לגבי האתגרים הניצבים בפני עיתונאים בימינו ובפועלה לקידום עיתונות אחראית ורלוונטית. בין הנושאים שיעלו בפרק: חשיבותו של חופש העיתונות כמרכיב מרכזי בדמוקרטיה בריאה; ‘קו 300’ והשפעת המקרה על התקשורת הישראלית; ההשלכות של יחסי התלות והקרבה בין עיתונאים ופוליטיקאים; האיזון הדק בין חופש הביטוי והמידע לבין אחריות ואתיקה עיתונאית; כלים וגישות לחיזוק מנגנוני האכיפה האתית בעולם התקשורת.  (19 דקות).

 

מארחות הפודקאסט

ד”ר אוקי מרושק-קלארמן  – מנכ”לית מדרשת אדם. מומחיתי בתחום החינוך לדמוקרטיה ולשלום. יצרה את שיטת ההנחיה של המדרשה “בצוותא – המרה של קונפליקט בדילמה”. כתבה, פיתחה ופרסמה ספרים ותוכניות חינוכיות בעברית, ערבית ושפות נוספות המיושמים בארץ ובחו”ל. 

ד”ר קרן קטקו איילי  – מומחית לפדגוגיה אקטיביסטית לקידום אזרחות פעילה. מורה, מרצה, חוקרת ומפתחת תוכניות לימודים והשתלמויות. מייסדת הבלוג “חיים משותפים” לקידום שוויון וסובלנות בחברה הישראלית. 

מפיקים:

יוני לביא, מנהל רדיו חינוכי, מורה לתקשורת ויזם פודקאסטים בחינוך ;

עופר כרמל, שדרן רדיו, מורה לתקשורת, עורך פודקאסט, אקטיביסט חינוכי-חברתי

תודה לשגרירות ארה”ב על השותפות והתמיכה בפרויקט זה